Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 12-19 hod., So 10-15)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
14.11.2022
Komentáře (0)

Nahradí Cold IPA pivo označované jako IPL?

Pokud chceme podstatu tohoto problému skutečně pochopit, musíme se vrátit o krok zpátky. Po rozšíření pivní revoluce, kdy si pivní svět skutečne podmanili piva jako IPA nebo APA se začalo v pivovarských kruzích uvažovat také o docela velkém experimentu: skřížit pitelnost a jemnost spodně kvašeného ležáku s chmelovou náloží poctivého IPA. A tak vznikl hybrid IPL.

IPL nebo-li India pale lager je ve své podstatě ležák. Je kvašený spodnými kvasnicemi, má suché doznívání (v angličtině to zní víc sexy – it is crispy) a oproti českému nebo německému ležáku je prostě chmelenější. Také původ chmelů není omezen na jemné evropské odrůdy, ale využívá moderní chmely z celého světa.

Aby to nebylo tak jednoduché, IPL není definované mezinárodně uznávanými “guidelines” jako je např. BJCP. Proto některé pivovary neuznávají vaření IPL a vaří něco technologicky podobného, ale za to logickejšího dle BJCP – DH lager, nebo-li Dryhopped lager. V češtine za studena chmelený ležák. U tohto ležáku tak jde hlavně o studené chmelení (jednou nebo dvakrát), které zas v IPL být nemusí. Bordel? Jenom začíname!

V roce 2018 v americkém Oregonu se v pivovaru Wayfinder rozhodli uvařit jiný druh hybridu ležáku a IPA. Na rozdíl od IPL, kde je základem tělnatý klasický ležák, se v nové Cold IPA vyžívají zkušenosti z vaření surogovaných piv. S přídavkem kukuřice, čiroku nebo jiných surogátů se tak dá uvařit pivo s EPM 16 %, které ale nemá plné tělo a tím se výrazně zvyšuje jeho pitelnost. Oproti středně nachmelenému IPL tak Cold IPA může být nachmelená skutečně dost. Dá se říct, že pokud IPL někde muselo korigovat chmelení pro harmonickou chuť, tak Cold IPA nemusí hledat kompromisy. Spodní kvašení při vyšší teplotě pak způsobuje, že na rozdíl od klasickéého stylu IPA je Cold IPA čistá a téměř bez esterů. Aroma a chuť je tak čistě jen o chmelu a to je přeci vlhký sen všeh “hopheadů”.

Co se týče konzervativního českého konzumenta, Cold IPA má před sebou dlouhou cestu. Je to prostě IPA a není to ležák. Dokonce nemá ani tu drobnou výhodu jako NEIPA, že si ji ležákopivař zakoupí protože to NENÍ IPA. Proto víc růží pokvete Cold IPA u konzumentů speciálů, na kterých ale útočí také další pivní styly a na rovinu – není tá lehká esterovost, která doprovází aromatické chmely ako u West Coast IPA vlastně super?

Tak či onak, minimálně pivovar Dejf plánuje ve výrobě Cold IPA pokračovat dál. Ještě do Vánoc by jsme se dle slov Michala Kuřece z Nachmelené Opice mohli dočkat Cold IPA z tohoto krnovského minipivovaru. A nezapomeňme na úspěšnou Cold IPA vařenou pivovarem Chroust pro jídelní vozy ve vlacích ČD.

S Cold IPA jsou tedy plány, ale známější varianty IPL a nebo za studena chmelené ležáky asi jen tak nenahradí. A možná se Dejf mýlí a Cold IPA je jenom pí*ovina.

Matúš Krátky

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Nejčtenější na blogu
Kde nás najdete

Komenského 897/10

Olomouc, 77900

Kontakty
Logo
Pivní ráj Olomouc
Matúš
Matúš
(Po-Pá, 12-19 hod., So 10-15)
Vyrobil Matúš Krátky
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz